Żołądek, podobnie zresztą, jak cały układ trawienny, nie znosi nadmiaru alkoholu, diety obfitującej w dania ostre, tłuste, wędzone. Nie jest aż tak przeciwny kawie, jak się nieraz mówi, ale nie cierpi, gdy pijemy ją na czczo. Uwaga! Często do podrażnień żołądka dochodzi, gdy stosujemy niewłaściwe leki, stąd zasadniczo: im bardziej się ich wystrzegamy (także tych bez recepty), tym dla niego lepiej.
Co może nam pomóc w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych? Istnieją naturalne sposoby wspomagania układu trawiennego. Zaleca się użycie naturalnych substancji roślinnych, do których zaliczamy:
1.Koper włoski wykazuje różnorakie działanie. Jest ono możliwe dzięki olejkom i flawonoidom zawartym w roślinie. Jest to gatunek rośliny dwuletniej, czasem byliny, zaliczany do rodziny selerowatych.
2.Właściwości kopru włoskiego:
a)to przede wszystkim działanie na układ nerwowy.Napary działają uspokajająco, rozprężająco i rozluźniająco.
b)Stosuje się je jako środki wspomagające w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych.
c)Koper włoski podaje się też kobietom, u których zaburzony jest proces laktacji. Naturalne związki obecne w roślinie wzmagają wydzielanie mleka. Co więcej, dostając się wraz z mlekiem do organizmu dziecka, przeciwdziałają i łagodzą problemy pokarmowe. Wpływają też kojąco i uspokajająco na dziecko.
d) Napary i herbatki z kopru włoskiego stosuje się przy problemach trawiennych. Koper włoski łagodzi takie dolegliwości jak zaparcia, bóle brzucha i wzdęcia. Działa delikatnie i dlatego dodaje się go do herbatek dla dzieci i niemowląt.
e)Po herbatki z tej rośliny powinny też sięgać osoby, które narzekają na podwyższone ciśnienie tętnicze.
f) Olejki eteryczne kopru działają rozkurczowo, wiatropędnie i przeciwbólowo. Dlatego napary z kopru stosuje się w różnych dolegliwościach układu pokarmowego. Najczęściej są to po prostu herbaty ekspresowe zalewane wodą.
II. Majeranek – nieoceniony, zawsze dobry
1.Co to jest majeranek?
Roślina ta, nazywana także majerankiem ogrodowym lub majoranem, należy do rodziny jasnotowatych.
2.Wskazania lecznicze:
a) Wewnętrznie:
Astma, bezsenność, migrena, kurcze mimiczne, kurcze dróg oddechowych, kurcze trawienne (połykanie powietrza), lęki, obawy, nadmierna wrażliwość seksualna, neurastenia, niezrównoważenie psychiczne, nieżyt żołądka i jelit, paraliż, zapalenie tętnic, zapalenie przewodów nosowych i niedrożności nosa przy oddychaniu.
b) Zewnętrznie:
Brak sił, nerwobóle reumatyczne, wątłość, ogólne osłabienie, wycieńczenie, przewlekły katar nosa oraz przewlekłe zapalenie zatok bocznych nosa
3.Zastosowanie kulinarne:
a)Ziele majeranku używane jest przede wszystkim jako przyprawa i dodawane w szczególności do dań ciężkich (np. zupa grochowa) lub tłustych (baranina, gęsina). Jest też jednym z podstawowych składników używanych przy produkcji kiełbas. Dodaje się go również do smażonych i pieczonych ryb. Z kolei olejek uzyskany z majeranku jest stosowany w przemyśle alkoholowym.
III. Kmin rzymski – pomocny w leczeniu niestrawności
1.Kmin rzymski, co to takiego?
Kmin rzymski - gatunek rośliny jednorocznej, należący do rodziny selerowatych. Nie występuje już w stanie dzikim, można go spotkać wyłącznie w uprawach.
2.Jak działa kmin rzymski?
Wyciągi wodne, alkoholowe z ziela i olejek eteryczny kminowy działają przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, mukolitycznie, rozkurczowo (spazmolitycznie), pobudzająco na serce i ośrodek oddechowy, pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych,
Ponadto moczopędnie, napotnie, żółciopędnie i antyseptycznie, fotouczulająco, mlekopędnie. Działa uspokajająco, przeciwreumatycznie i przeciwartretycznie (zwiększa wydalanie kwasu moczowego).
3.Kiedy stosować kmin rzymski|?
Nieżyty układu oddechowego, zaburzenia trawienia, bezsenność, zaburzenia w wydzielaniu soków trawiennych i żółci, choroby wątroby (np. stany zapalne, wirusowe zakażenia), skąpomocz, obrzęki, choroby skórne (trądzik, łuszczyca, bielactwo), choroby ropne, przeziębienie, choroby zakaźne, reumatyzm, niedoczynnośc tarczycy, zapalenie jąder i jajników, skąpe i nieregularne miesiączkowanie, grzybice skórne i układowe, nieżyt żołądka, jelita cienkiego i jelita grubego, kamica moczowa i żółciowa.
IV.Cudze chwalicie, czyli o kminku…
1.Co to jest kminek?
Kminek - rodzaj roślin z rodziny selerowatych. Liczy ok. 20 gatunków występujących w strefie umiarkowanej Europy.
2.Właściwości lecznicze:
a) kminek eliminuje gazy powstałe z powodu nadmiernych procesów gnilnych, w jelitach,
b)działa mlekopędnie, moczopędnie, pasożytobójczo, napotnie, uspokajająco, wyksztuśnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczno, przeciwroztoczowo, przeciwtrądzikowo i przeciwwirusowo.
b)pobudza czynności serca i układu nerwowego, poprawia apetyt, reguluje krwawienia miesięczne, ułatwia przyswajanie składników pokarmu, usuwa stany skurczowe w przewodzie pokarmowym, wzmacnia ruchy perystaltyczne jelit, wzmacnia procesy przemiany materii przez aromatyzację,
c) poprawia trawienie, pobudza wydzielanie śliny, soku żołądkowego, soku trzustkowego i soku jelitowego, działa żółciopędnie. Zwiększa przepływ krwi przez nerki i rozszerza tętniczki nerkowe, zwiększa przepuszczalność śródbłonków nerkowych.
2. Wskazania lecznicze, czyli kiedy i jak używać kminku?
a) wewnętrznie:
- bóle brzucha, brak apetytu, słaba laktacja u matek karmiących, skąpe i niedostateczne miesiączkowanie,
- fermentacja, nadmierna wrażliwość na środki pobudzające pracę serca i naczyń krwionośnych,
- niedostateczne wydzielanie soków trawiennych, niedomogi wątroby, niestrawność i zaburzenia trawienia, pasożyty jelitowe, skurcze żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, wzdęcia brzucha, zaparcie z powodu przewlekłej lub przejściowej atonii jelit, sensacje żołądkowo-wątrobowe, zaburzenia żółciowe ( niewydolność pęcherzyka żółciowego),
- flegma w okolicach górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli i płuc, nerwice wegetatywne, nieżyt układu oddechowego, zapalenie zatok obocznych nosa, przeziębienie,
- choroby zakaźne, choroby wirusowe, roztoczowe, grzybicze i bakteryjne skóry, choroby ropne, łuszczyca, bielactwo.
b) zewnętrznie:
- poprawia osłabiony słuch, pędzi pasożyty, działa przeciwświerzbowo, leczy wypryski skórne i zastoinowe zapalenie sutka.
-z powodzeniem można stosować przy okładach na oczy przy stanach zapalnych i zapaleniach spojówek, opuchnięciu powiek, zmęczeniu oczu, świądzie oczu.
- dozowanie wywaru kminkowego do jamy nosowej i gardła lub roztworu wodnego z olejkiem kminkowym leczy stany zapalne zatok obocznych nosa, nieżyt błon śluzowych jamy nosowej i nosowo-gardłowej, katar alergiczny. Do nosa i gardła wprowadzać wywar za pomocą spryskiwacza 3-6 razy dziennie.
- Zastępuje całkowicie krople syntetyczne. Brak działań ubocznych.
V. Od wieków znany, pomocny na wiele dolegliwości - TYMIANEK
1.Tymianek, czyli…?
gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Zwyczajowo nazywany jest też tymiankiem pospolitym, tymiankiem właściwym, tymianem.
2.Działanie lecznicze tymianku, a więc na drogach zdrowia:
Wewnętrzne:
c)wzmaga wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, rozrzedzającego zgęstniałą zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Pobudza też samoistne ruchy rzęsek nabłonka górnych dróg oddechowych. Stosuje się go więc doustnie w kaszlu w przebiegu przeziębienia jako środek wykrztuśny.
d) Ziele tymianku wchodzi także w skład mieszanek przyspieszających trawienie i działających wiatropędnie. Związki gorzkie zawarte w tymianku pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, poprawiają trawienie. Tymianek znosi też stany skurczowe w obrębie przewodu pokarmowego.
Zewnętrznie:
a)stosowany jest do płukania jamy ustnej i gardła w stanach wywołanych przez bakterie ropotwórcze lub grzyby, a w postaci kompresów, okładów i przemywań jako środek w niektórych chorobach skórnych, jak łojotokowe zapalenie skóry i wypryski bakteryjne.
Przeciwwskazania: :
a) Podczas stosowania mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym odczyny skórne (np. wysypka), obrzęk twarzy, jamy ustnej, przełyku, duszności, szok anafilaktyczny oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha, nudności, wymioty). W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza
b) Ostrzeżenia: Jeśli objawy nasilą się (np. pojawi się ropna wydzielina) lub nie będą ustępowały należy skontaktować się z lekarzem. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią bez konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować po terminie ważności. Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, zgodnie z wymaganiami producenta, chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.
Zobacz gdzie jesteśmy
ul. Szpitalna 21 43-450 Ustroń
© 2024 Ośrodek Tulipan - wszystkie prawa zastrzeżone.
Design by : LEMONPIXEL.pl / Booking by: HOTRES.pl