Prawidłowa dieta, to taka dieta która dostarcza nam każdego dnia wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Najważniejsze składniki prawidłowej diety to węglowodany, tłuszcz, białko, witaminy i minerały. Wszystkie te składniki muszą znajdować się w naszym codziennym pożywieniu. Istotne jest to, żebyśmy dostarczali wszystkie te składniki w odpowiednich ilościach. Spożywanie ich w nadmiarze jak i w zbyt małych ilościach może prowadzić do różnorakich chorób. Tłuszcz dostarczany z pożywieniem jest dla nas źródłem energii, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, budulcem struktur komórkowych jak i również pełni rolę rozpuszczalnika dla witamin A, D, E, K. Tłuszcz w naszym organizmie spełnia naprawdę bardzo ważną rolę.
Często w mediach słyszymy, że należy wystrzegać się tłuszczu, że ma być z diety wyeliminowany. Tak tłuszcz trzeba wyeliminować, ale nie wszystkie jego rodzaje. Z naszej diety musimy wyeliminować tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Te tłuszcze są dla nas szkodliwe i nic dobrego one nie zdziałają w naszym organizmie. Tłuszcze nasycone znajdują się między innymi w mięsie oraz we wszystkich produktach pochodzenia zwierzęcego czyli w: maśle, śmietanie, mleku, serach. Znajdują sie one również w dużych ilościach w takich produktach roślinnych jak olej kokosowy i palmowy. Spożywanie tłuszczu nasyconego w dużych ilościach wiąże się ze zwiększeniem stężenia cholesterolu całkowitego jak i "złego" cholesterolu LDL, przez co rośnie ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Kolejnym tłuszczem niezdrowym dla nas jest tłuszcz trans którego najwięcej spożywamy w wyrobach cukierniczych (drożdżówki, ciasteczka kruche, krakersy, itp.) oraz w produktach typu fast-food. Tych tłuszczy faktycznie należy się wystrzegać i zjadać ich w codziennych posiłkach jak najmniej.
Pozostałe tłuszcze to tłuszcze zdrowe, zaliczamy do nich tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone. Te tłuszcze są dla naszego organizmu bardzo zdrowe i chronią nasz organizm, przed wieloma chorobami. Tłuszcze nienasycone działają przeciw miażdżycowo, szczególnie cenne są tu tłuszcze jednonienasycone, źródłem ich jest oliwa z oliwek i olej rzepakowy. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe dostarczają nam niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega -3 i omega 6. Tłuszcze te nie mogą być wyprodukowane przez nasz organizm i muszą być dostarczane z pożywieniem. Kwasy NNKT są bardzo ważnym elementem strukturalnym błon komórkowych. Kwasy tłuszczowe omega -3 obniżają stężenie triglicerydów, podwyższają "dobry" cholesterol HDL. Źródłem omega- 3 są tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, śledź, tran z wątroby dorsza, orzechy włoskie, siemię lniane) Zalecane dzienne spożycie 2g omega-3 można pokryć 5 sztukami orzechów włoskich lub 1 łyżką stołową siemienia lnianego. Niedobór NNKT może objawiać sie zahamowaniem wzrostu, zmianami na skórze, zwiększeniem podatności na zakażenie.
Tłuszcz tak jak wszystkie inne składniki odżywcze jest bardzo ważny dla naszego organizmu, ale musimy pamiętać żeby spożywać go w małych ilościach i wybierać takie produkty, które dostarczą nam tłuszcz zdrowy jak np. oliwy, orzechy, ryby. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dieta ludzi na całym świecie była bogata w ryby.
W naszej codziennej diecie tłuszcz nie powinien przekraczać 30% ogółu energii, czyli spożywając zwyczajowo ok. 2000kcal dziennie, tłuszcz powinien dostarczać nam 600kcal. Należy pamiętać, że 1g tłuszczy to 9 kcal.
Niech żywność będzie lekarstwem ...
Hipokrates ok 460-377 p.n.e.
Przedstawione treści mają charakter edukacyjny, nie zastąpią profesjonalnej konsultacji lekarskiej.
Zobacz gdzie jesteśmy
ul. Szpitalna 21 43-450 Ustroń
© 2024 Ośrodek Tulipan - wszystkie prawa zastrzeżone.
Design by : LEMONPIXEL.pl / Booking by: HOTRES.pl