Choroba niedokrwienna serca, czym jest, w jaki sposób postępować?
Na czym polega istota choroby?
Choroba niedokrwienna serca (ChNS) obejmuje wszystkie stany niedokrwienia mięśnia sercowego, niezależnie od przyczyny..
W chorobie niedokrwiennej serca niedostateczny dopływ krwi do komórek mięśnia sercowego prowadzi do niedotlenienia i niedożywienia komórek.
1.Jakie są przyczyny choroby?
Za chorobę niedokrwienną serca w 90% przypadków odpowiedzialna jest miażdżyca tętnic wieńcowych.
Oraz nadciśnienie, wady serca, kardiomiopatie, niedokrwistość, niewydolność oddechowa, niedoczynność tarczycy, choroby metaboliczne i tętniak aorty.
2. Jakie objawy towarzyszą chorobie?
Nierzadko pierwszym objawem choroby jest nagłe zatrzymanie krążenia i nagły zgon sercowy.
Objawy postępującej choroby zmniejszenie wydolności fizycznej, osłabienie, ból w klatce piersiowej pojawiający się przy wysiłku, duszność.
3. Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?
zalecane i wykonywane badania to wykonuje się badanie EKG, Echo serca, koronarografię oraz próbę wysiłkową w celu dokładnie przebadać serca: jego wygląd, budowę, czynność i wydolność
4. Jakie są metody leczenia?
leczenie farmakologiczne zawsze stanowi uzupełnienie leczenia dietetycznego (dieta ubogo sodowa, przeciw-cholesterolowa),
zmiana stylu życia, dostosowana do możliwości pacjenta aktywność fizyczna.
leczenie operacyjne – konieczne w stanach ostrych, takich jak zawał serc
5. Na czym polega profilaktyka tej choroby?
Należy rzucić palenie papierosów, ograniczyć picie alkoholu i wprowadzić regularny wysiłek fizyczny. Profilaktyka ChNS to także walka z czynnikami ryzyka, takimi jak: nadciśnienie, otyłość, hipercholesterolemia i cukrzyca.
6. Jakie leki są zalecane w tej chorobie?
Leczenie choroby niedokrwiennej serca musi być wielopłaszczyznowe. Ma na celu zmniejszenie podstawowych czynników ryzyka choroby. Dlatego
stosuje się leki przeciwpłytkowe (ASA, klopidogrel) w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, leki hipolipemizujące (statyny) w celu zmniejszenia nasilenia i powstawania miażdżycy
leki obniżające ciśnienie (beta-adrenolityki, blokery kanału wapniowego, nitroglicerynę, inhibitory konwertazy angiotensyny).
7. Gdzie szukać wsparcia?
Poza lekarzem rodzinnym i kardiologiem wsparcia można i trzeba szukać u psychologa i u bliskich. Walka z czynnikami ryzyka, takimi jak nikotynizm, czy otyłość nie jest łatwa, a w pojedynkę ma mniejsze szanse powodzenia. Nasze otoczenie musi rozumieć tak samo dobrze jak my, dlaczego zmiana stylu życia, rzucenie nałogów i pewnych przyzwyczajeń jest tak ważna dla naszego zdrowia.
Zobacz gdzie jesteśmy
ul. Szpitalna 21 43-450 Ustroń
© 2024 Ośrodek Tulipan - wszystkie prawa zastrzeżone.
Design by : LEMONPIXEL.pl / Booking by: HOTRES.pl