Subskrypcja

ABC TWOJEGO
ZDROWIA
 » 1. Poradnik Fizjoterapeuty » Tabletki przeciwbólowe do lamusa, czyli słów kilka o domowych sposobach eliminowania bólu stawów

Tabletki przeciwbólowe do lamusa, czyli słów kilka o domowych sposobach eliminowania bólu stawów

Dyskusja na forum   Poradnik Fizjoterapeuty

 

Obciążenia stawowe i ból z nimi związany to schorzenia dotykające wielu z nas. Rzeczywiście, jak każda choroba są one uciążliwe i powodują cierpienie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Pierwsze objawy wspomnianego obciążenia stawów, to przede wszystkim częste bóle krzyża, rąk lub karku. Mam tu na myśli określone kręgi szyjne.. Co w takiej sytuacji najczęściej robią potencjalni pacjenci? Kierują swe kroki w stronę gabinetu lekarskiego i realizują recepty, które zapisuje specjalista. Mam tu na myśli różnego rodzaju leki przeciwbólowe, których działanie może być wzbogacone o aspekt przeciwzapalny. Nie przeczę, że zalecenia tego typu są jak najbardziej dobre i z pewnością służą uzyskaniu stanu równowagi fizycznej osoby cierpiącej. Jednak skutkiem ubocznym częstego zażywania wspomnianych leków są schorzenia układu pokarmowego, czy nawet różnego rodzaju rewolucje żołądkowe. Jednak nie musimy zatrzymywać się na samej farmakologii. Dziś chciałabym zaprezentować kilka naturalnych sposobów, które pomogą załagodzić ból, a nawet zupełnie go wyeliminować przy pomocy domowych sposobów. Zobaczmy, w jaki sposób możemy sobie pomóc? W pierwszej kolejności musimy się ruszać, ponieważ brak ruchu, a co za tym idzie, siedzący tryb życia, powoduje nacisk na kostkę stawową, co z kolei powoduje jej szybsze zużywanie. Spędzanie kilku godzin dziennie  w tej samej pozycji powoduje  utratę naturalnej elastyczności torebek stawowych i więzadeł. Nie dopuszczajmy do takiej sytuacji. Radzę czym prędzej radzę rozpocząć ćwiczenia. Należy jednak pamiętać, by na początku nie wykonywać ćwiczeń zbyt obciążających. W tryb codziennych sposobów dbania o siebie, włączmy spacery, pływanie i jazdę na rowerze. Kolejnym zaleceniem i jednocześnie świetnym środkiem przeciwbólowym są dary natury. I tak na przykład pomocne mogą stać si ę wyciągi naturalne z dzikiej róży, pokrzywy i skrzypu. Ponadto potłuczone liście kapusty, ułożone na bolącym miejscu przynoszą szybką ulgę. Sposobem naturalnym jest także przyłożenie kostek  lodu, które rozszerzają naczynia krwionośne i są często używane przez sportowców. Jednocześnie możemy pozwolić sobie na wybór; albo użyjemy lodu z naszych lodówek, lub tez udamy się do apteki po żelowe plastry chłodzące i poduszeczki typu nex-care, posiadające właściwości również rozgrzewające, rozluźniające i przeciwbólowe. Kolejnym ważnym wspomagaczem naszych stawów są warzywa, np. seler, z którego możemy zrobić sok, wypijany zawsze przed posiłkiem, który możemy również wzbogacić marchewką lub pietuszką. Z bólami stawów poradzą sobie też liście agawy. Rozgnieć kilka liści i zalej spirytusem (ok. pół szklanki), po 2 tygodniach smarujmy bolące miejsca.
W walce z uciążliwymi bólami stawów  pomogą także lampy naświetlające, których możemy używać w domu. Promienie podczerwone i czerwone emitowane przez to urządzenie wnikają w głąb skóry, poprawiają ukrwienie tkanek i zmniejszając stan zapalny oraz ból.
Pamiętajmy, że w przypadku bólu stawów konieczna jest diagnoza u specjalisty. Domowe sposoby pomogą tylko wtedy, gdy są to bóle pojawiające się czasem, a nie konkretna choroba, którą trzeba leczyć i rehabilitować. Obecnie wykonuje się także operacje uszkodzonych stawów, jest to zabieg mało inwazyjny nazywany endoprotezoplastyką. Wykonuje się go raczej w ostateczności, gdy bóle stawów znacznie uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Mogą to być wady wrodzone bądź urazy powstałe w wyniku wypadków komunikacyjnych czy kontuzji .Zabieg polega na usunięciu uszkodzonego organu a następnie zastąpieniu go endoprotezą.

 

Przedstawione treści mają charakter edukacyjny, nie zastąpią profesjonalnej konsultacji lekarskiej.