Subskrypcja

ABC TWOJEGO
ZDROWIA
 » 5. Ziołolecznictwo » Oczyszczanie organizmu „z głową”, czyli kuracja ziołowa

Oczyszczanie organizmu „z głową”, czyli kuracja ziołowa

Dbajmy o siebie, o nasze ciało. Niezależnie od tego ile mamy lat, warto być wdzięcznym za nasz organizm. Jeśli choruje, otaczajmy go czułością. Może się też okazać, że potrzebujemy kuracji oczyszczającej z toksyn. Biorąc pod uwagę ile chemii znajduje się w żywności, warto od czasu do czasu sięgnąć po naturalne składniki. Zamiast męczących głodówek, które w gruncie rzeczy nie są bezpieczne, warto zastanowić się nad doborem odpowiednich ziół. Wówczas oczyszczanie przebiega w sposób naturalny.

Zanim rozpoczniesz ziołowy detoks, musisz wiedzieć, że na efekty trzeba będzie trochę poczekać. Poznaj też dokładnie działanie poszczególnych ziół, ponieważ najczęściej spotykany błąd to stosowanie zbyt dużej ilości ziół przeczyszczających, co zaburza metabolizm.

 

Zobaczmy, które zioła mogą dopomóc nam w detoksykacji.

Po pierwsze proponuję sięgnąć po zioła moczopędne i napotne takie jak np. fiołek trójbarwny, wiązówka błotna, łopian większy, skrzyp polny, mniszek lekarski. Oczywiście detoksykacja organizmu polega na usunięciu toksyn zarówno z moczem, jak i z potem.

Drugą ważną grupą są zioła  wspomagające pracę przewodu pokarmowego Takie jak : morszczyn pęcherzykowaty, zielona herbata, aloes, senes, kruszyna, rzewień. Niektóre zioła oczyszczające jelita (senes, kruszyna, rzewień) działają bardzo gwałtownie. Aloes, w odróżnieniu od nich, działa stopniowo. Morszczyn pęcherzykowaty może działać lekko przeczyszczająco. Zielona herbata poprawia trawienie poprzez zwiększenie produkcji kwasów żółciowych, niszczy uczucie pełności, które jest odczuwane po ciężkostrawnym posiłku, a także redukuje wzdęcia.

Nie możemy zapominać o wątrobie narażonej na zanieczyszczenie. Dzięki użyciu ziół przyspieszamy też jej regenerację. Przydatne dary natury, to choćby karczoch zwyczajny, ostropest zwyczajny, łopian większy, mniszek lekarski. Karczoch zwyczajny, a właściwie wyciąg z jego liścia jest dodawany do preparatów oczyszczających organizm z toksyn, ma właściwości antyoksydacyjne. Łopian większy zwiększa tempo trawienia, pomaga wydalać gazy, rozładowuje wzdęcia i likwiduje niestrawność.

Dzięki kuracjom ziołowym możemy także wpływać na wygląd naszej skóry. Zioła, które nam w tym pomogą, to fiołek trójbarwny, skrzyp polny, zielona herbata, drożdże i minerały (selen, cynk, witaminy A, C, E). Są one szczególnie polecane osobom, którzy mają problemy trądzikiem, z cerą tłustą i rozszerzonymi porami.

Krótkie podsumowanie w pigułce; jakie zioła są niezbędne do oczyszczania organizmu?

Skrzyp polny to popularna roślina w Polsce, o ważnych właściwościach oczyszczających dla zdrowia. Napar ze skrzypu polnego ma silne działanie moczopędne oraz lekko napotne. Dzięki temu skrzyp jest stosowany w kuracjach detoksykacyjnych, efektem tego jest też zmniejszenie cellulitu.

Mniszek lekarski ma bardzo silne działanie oczyszczające organizm. Działa moczopędnie, przez co usuwa toksyny. Oddziałuje na wątrobę i pęcherz żółciowy. Wyciąg z liści mniszka lekarskiego pomaga usunąć kamienie żółciowe i zapobiega ich tworzeniu. Stymuluje też usuwanie szkodliwych i zbędnych produktów przemiany materii, nie drażniąc przy tym jelita grubego.

Fiołek trójbarwny to popularny bratek, który działa przede wszystkim moczopędnie. W związku z tym, że z moczem usuwane są toksyny, wspomaga oczyszczanie organizmu. Z tego względu, bratek jest stosowany w kuracjach oczyszczających, dla których detoks jest dobrym początkiem. Warto wiedzieć, że oczyszczanie organizmu z toksyn to metoda na pozbycie się trądziku. Napar z bratka stosowany w leczeniu chorób skórnych ma bardzo wysoką skuteczność.

Zioła są dostępne w każdej aptece. Jeżeli zdecydujesz się na przeprowadzenie kuracji, pamiętaj, by pić zioła codziennie. Nie zrażaj się, jeśli szybko nie zobaczysz efektu, działanie ziół wymaga czasu. Możesz też zdecydować się na preparaty będące mieszanką ziół. Pamiętaj, że przedawkowanie nawet ziołowych specyfików może mieć groźne skutki.