Subskrypcja

WYCIECZKI
PO OKOLICY
 » KONIAKÓW » Ochodzita

Ochodzita

Ochodzita (894 m.n.p.m) to bezleśna i tylko od północy nie pokryta uprawnymi polami kopa wznosząca się nad Koniakowem należąca do działu łączącego pasmo Baraniej Góry z głównym wododziałem karpackim. 
    Ze szczytu rozciąga się wspaniała, pełna (360 stopni) panorama: na północ widać obszar od Kiczory przez Kubalonkę do Baraniej Góry, na wschód - Beskid Żywiecki, na południe Worek Raczański, okolice Zwardonia i wzniesienia po słowackiej stronie, a na zachód Koniaków, Istebną i otoczenie górnej Olzy. To właśnie dla tej panoramy wierzchołek Ochodzitej jest często odwiedzany, choć, jakby na przekór temu, na sam szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak. Może dlatego, że część kopuły szczytowej pokryta jest polami uprawnymi. Na wierzchołek Ochodzitej da się bez problemu wyjść, skręcając z przebiegającego u podnóży szlaku żółtego lub niebieskiego w ścieżkę przez łąkę lub wzdłuż wyciągu narciarskiego. 
    Z przyczyn naturalnych jest bowiem Ochodzita również górą narciarzy. Na jej stokach od strony północno-zachodniej działa wyciąg orczykowy. 
    Na szczycie znajduje się niewielki przekaźnik telewizyjny.


źródło: www.przewodnik.onet.pl