Subskrypcja

ABC TWOJEGO
ZDROWIA
 » 4. Nasi Seniorzy  » O naszej wielkości

O naszej wielkości

A gdyby dzisiaj był ostatni dzień Twojego życia, czy nadal robiłbyś to, co robisz? Tego typu pytanie zadawał sobie Steve Jobs – współtwórca i współzałożyciel rady nadzorczej Apple Inc.

 Jeżeli odpowiedź brzmi nie, to znaczy, że czym prędzej warto coś zmienić. A w obliczu śmierci nasze uprzedzenia, lęki schematy, uprzedzenia, negatywne przekonania na temat świata i nas samych bledną. Jak to mawiał Jobs w obliczu śmierci już jesteś nagi . W jednym z wywiadów tak opowiadał: "Pamięć o tym, że umrzesz to najlepszy znany mi sposób, żeby przestać myśleć, że masz coś do stracenia. Już jesteś nagi, nie ma powodu, by nie podążać za głosem serca. Około rok temu zdiagnozowano u mnie raka. Miałem badanie o 7.30 rano, pokazało guza na mojej trzustce. Nawet nie wiedziałem, czym jest trzustka. Lekarze powiedzieli mi, że prawie na pewno jest to nieuleczalny typ raka i powinienem spodziewać się, że będę żył nie dłużej niż 3 do 6 miesięcy. Mój doktor zlecił, żebym poszedł do domu i "uporządkował swoje sprawy". Jest to lekarski szyfr, który oznacza - przygotuj się na śmierć"

Po usłyszeniu diagnozy wiedział, że musi w klika minut powiedzieć dzieciom wszystko to, co miał im do przekazania przez kolejne 10 lat, bo myślał, że zdąży. I upewnić się, że wszystko jest "zapięte na ostatni guzik", a jego rodzina poradzi sobie, gdy on umrze.

Niezwykle wartościowe dla odważnych

 „Nie dajcie się złapać w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby szum opinii innych zagłuszył wasz wewnętrzny głos. I co najważniejsze - miejcie odwagę podążać za głosem waszego serca i waszej intuicji, one tak naprawdę wiedzą już, kim chcecie być" - przekonywał Jobs.

 

Do dzieła Kochani Czytelnicy!