Subskrypcja

WYCIECZKI
PO OKOLICY
 » USTROŃ » Miasto uzdrowiskowo-wczasowe

Miasto uzdrowiskowo-wczasowe

Ustroń posiada walory, które mają nieocenione właściwości lecznicze. Zdrowe górskie powietrze a także leśny mikroklimat koją wiele dolegliwości i mają bardzo dobry wpływ na kondycję jak i samopoczucie.
    Już w XVII wieku Ustroń znany był z kuracji serwatkowych, którymi leczono choroby układu pokarmowego i anemię. Rok 1772 to rok, w którym uruchomiono hutę zmieniając miasto w osadę przemysłową oraz jest to rok, od którego datuje się początek lecznictwa uzdrowiskowego. "Szmelcerze"  pracujący przy wielkim piecu zauważyli, że woda ogrzana żużlem łagodzi bóle reumatyczne, co potwierdziły badania lekarskie. W 1804 roku z nakazu arcyksięcia Albrechta wybudowano tu pierwszą łaźnię z zajazdem zwane "Hotel Kuracyjny". W 1882 roku Rząd Krajowy w Opawie  zatwierdził Ustroń jako austriackie uzdrowisko. W 1901 roku wybudowano zakład kąpielowy, natomiast w roku 1967 otrzymał prawa uzdrowiska. 

    Obecnie w Ustroniu leczy się choroby układu ruchu czyli schorzeń reumatycznych, układu oddechowego w tym przewlekłych procesów zapalnych i pylicy, choroby nadciśnieniowej, wieńcowej i niedokrwiennej mięśnia sercowego. Istotnym przedmiotem działalności tego regionu jako uzdrowiska jest rehabilitacja pacjentów po zawale serca i zabiegach kardiochirurgicznych. Codziennie wykonuje się tutaj masaże, inhalacje, zabiegi fizykoterapeutycznych oraz zabiegi z użyciem tworzyw naturalnych: borowiny i solanki. Do lecznictwa wykorzystuje się wysokozmineralizowaną solankę (jodkowa, bromkowa, żelazista i borowa) z własnych otworów wiertniczych, a borowinę z własnych zbóż.