Subskrypcja

ABC TWOJEGO
ZDROWIA
 » 4. Nasi Seniorzy  » Krótki poradnik dla urlopowiczów…

Krótki poradnik dla urlopowiczów…

Kiedy pracujemy zawodowo, czekamy z utęsknieniem na urlop. Kiedy wreszcie nadchodzi upragniony czas odpoczynku, często wracamy sfrustrowani i jeszcze bardziej zmęczeni. Mamy trudność z odpoczynkiem. Żyjemy w świecie, w którym nieustannie pędzimy i musimy spełniać wiele oczekiwań. Być produktywnymi, kreatywnymi, zawsze na czas. Trudno wydobyć się z tak wielkiego nacisku i w jednej poddać się cudownemu procesowi regeneracji. Dlatego dla najbardziej opornych podajemy kilka wskazówek:

1.      Ustal, w jaki sposób chcesz spędzić urlop, uzgodnij tę możliwość z bliskimi Ci osobami. Każdy przecież może mieć inne potrzeby i preferencje. Warto ustalić w takiej sytuacji jasne zasady, bądź poszukać kompromisu dogodnego dla wszystkich.

2.      Pojedź tam, gdzie naprawdę chcesz pojechać i spędź urlop tak, jak pragniesz. Dla niektórych osób odpoczynkiem będzie wylegiwanie się na plaży, dla innych udział w zawodach sportowych, albo górska wspinaczka.

3.      Jasne, że realizacja zadań jest ważna, podobnie osiąganie celów. Jednak równie ważne jest bycie przy sobie i drugim człowieku. Czas wtedy płynie wolniej. Uzyskujemy kontakt rzeczywistością. Rozwijamy się i odpoczywamy.

4.      Pamiętajmy o zasadzie, która mówi, że aby nasz organizm mógł wypocząć i zregenerować się, potrzebujemy co najmniej dwutygodniowego urlopu. Kilka dni to za mało, aby nabrać sił do dalszej pracy.

5.       Pamiętajmy, że podczas pierwszych dni urlopu, nasz organizm adaptuje się do nowych warunków. Szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżamy za granicę i przeżywamy zmianę klimatu, stref czasowych. Żeby realnie wypocząć potrzebujemy co najmniej dwóch tygodni urlopu.

6.       Spędzaj urlop tak jak lubisz, i z tymi, których lubisz. Nie trać tego ważnego czasu na ludzi, którzy cię męczą i irytują.

7.       Jeśli to możliwe pozwalaj sobie na zmianę otoczenia i trybu życia. Dobrze jeśli czas urlopu różni się od codziennej nieraz przecież rutynowej aktywności.

8.      Nie zajmuj się pracą i załatwianiem prac biurowych podczas urlopu. Świat się nie zawali, gdy wykonasz pracę po powrocie.

9.      Potrzebujemy również kilku dni na zaaklimatyzowanie się po powrocie z urlopu. Warto więc powracać do swoich obowiązków powoli.