Subskrypcja

ABC TWOJEGO
ZDROWIA
 » 1. Poradnik Fizjoterapeuty » Kilka słów o reumatyzmie znanym, nieznanym…

Kilka słów o reumatyzmie znanym, nieznanym…

1.      Czym jest reumatyzm?

Reumatyzm to określenie ponad 100 różnych jednostek chorobowych, obejmujących cały układ ruchu, a nie tylko stawy. Można je podzielić na dwie grupy - związane ze starzeniem się tkanek (np. zwyrodnienie stawów, osteoporoza) i nie związane z wiekiem (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia metaboliczne).

 

2.      Rokowania i profilaktyka przeciwreumatyczna

Z reumatyzmu nie można się wyleczyć, ale można zrobić wiele, by nie utrudniał codziennego życia. Choroba ta wyróżnia się swą powszechnością, bolesnym i przewlekłym przebiegiem, wysokimi kosztami leczeniai. Za bolesne i długotrwałe objawy zapalenia stawów i tkanek wokół odpowiadają substancje wytwarzane przez organizm, nazywane mediatorami zapalenia, m.in. prostaglandyna i histamina. Są one produkowane i uwalniane przez komórki zapalenia: granulocyty i limfocyty (białe ciałka krwi), płytki krwi, makrofagi oraz komórki tuczne.

3.      Objawy chorobowe:

 

a)      silny ból stawów, który staje się nie do zniesienia i potrafi wyłączyć z aktywnego życia.

b)      rozdrażnienie, obniżenie nastroju, stany depresyjne,

c)     trwałe zmiany w stawach, które uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności.

 

 

 

4.     Leczenie:

Terapia reumatyzmu ma charakter kompleksowy i obejmuje indywidualny, w zależności od stopnia rozwoju choroby:

a)       Leki zmniejszają wytwarzanie przez organizm mediatorów zapalenia, a więc substancji wywołujących chorobę oraz hamują ich uwalnianie.

b)      Konieczna jest też rehabilitacja ruchowa,. Ruch, mimo że sprawia ból, powstrzymuje rozwój choroby. Jego brak wpływa niekorzystnie na odżywianie chrząstki stawowej i wytwarzanie przez błonę maziową specjalnego płynu, którego zadaniem jest zmniejszanie tarcia między elementami tworzącymi staw.

c)      W ciężkich przypadkach stosuje się medykamenty najnowszej generacji, tzw. leki biologiczne. Wiążą one rozwijające się w sposób niekontrolowany białe ciałka krwi, które niszczą stawy. Dzięki tym środkom białe krwinki stają się biologicznie nieaktywne, a rozwój choroby jest zahamowany.

 

 

5.     Pomoc w bólu

a)      W łagodzeniu dolegliwości pomagają niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Mimo że można je kupić bez recepty, nie zaleca się przyjmowania ich na własną rękę, gdyż może dojść do podrażnień żołądka

b)      W zwyrodnieniowych chorobach reumatycznych sprawdzają się żele i maści o podobnym działaniu. Rozluźniają mięśnie, poprawiają ruchomość w stawach, działają miejscowo i nie drażnią śluzówki żołądka.

c)      Preparatów rozgrzewających nie powinno się stosować w zapaleniu stawów. Dlatego przed użyciem dokładnie przeczytaj ulotkę lub poradź się lekarza.

 

6.      Fizyko i fizjoterapia niezbędną pomocą w procesie zdrowienia:

Oprócz leków i odpowiednio dobranej diety konieczne jest wdrożenie pomocy w postaci zabiegów, jak widać możliwości jest wiele

 

a)      Ćwiczenia (kinezyterapia) - bierne i czynne zawsze usprawniają dotknięty chorobą staw. Część powinna być wykonywana pod okiem fachowca, jednak większość możesz robić samodzielnie.

b)      Masaż klasyczny - zmniejsza sztywność i napięcie mięśni, poprawia miejscowe krążenie krwi i stan ukrwienia tkanek. Oklepywanie, rozcieranie, ugniatanie wyłącznie rękoma - może być wykonywane przez masażystę, ale niektóre elementy można robić samemu. Im częściej, tym lepiej.

c)      Masaż wodny - polega na polewaniu silnym strumieniem wody wybranych okolic ciała. Znaczenie ma siła, skład chemiczny i temperatura wody. Daje efekt podobny do masażu klasycznego.

d)     Balneoterapia (leczenie uzdrowiskowe) - skuteczne ze względu na działanie na organizm wielu czynników. W polskich uzdrowiskach przeprowadzane są zabiegi borowinowe, polegające na okładaniu ciała rodzajem torfu.

e)      Termoterapia - z użyciem ciepła lub zimna (krioterapia) powoduje przekrwienie tkanek, co w efekcie zmniejsza ból, rozluźnia mięśnie, likwiduje sztywność stawów, wyzwala efekt przeciwzapalny.

Elektroterapia (diatermia) - wykorzystuje prąd elektryczny (nieszkodliwy dla pacjenta). W