Subskrypcja

WYCIECZKI
PO OKOLICY
 » ISTEBNA

ISTEBNA

Położona w miejscu zwanym “Trójstyk” czyli w miejscu gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji. Słynna “Beskidzka Trójwieś” łączy Istebną, Jaworzynkę i Koniaków. Istebna, która jest wsią bardzo rozległą, rozsiadła się na malowniczych zboczach Złotego Gronia, na wysokości 590-620 m n.p.m. Wzdłuż drogi z Koniakowa do centrum, którym jest usytuowane w pobliżu kościoła skrzyżowanie dróg z Jaworzynki i Koniakowa, dominuje zwarta zabudowa, poza tym wieś tworzą liczne osady i przysiółki rozsiane po stokach oraz ukryte w dolinach źródłowych potoków rzeki Olzy.

    Istebna w całym kraju znana jest z kultywowania i stałego ożywiania góralskiego folkloru i tradycji. Istebiańscy dudziarze czy skrzypkowie współpracują ze znanymi muzykami rockowymi oraz jazzowymi. Tutaj muzykowanie ma prastare tradycje, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, związane z kulturą pasterską. Niezwykle bogaty i pasjonujący zbiór tradycyjnych instrumentów ludowych można zobaczyć między innymi w Muzeum Regionalnym. Z Istebną związane są również ciekawe postacie jak: Józef Broda - prowadzący dziecięcy zespół regionalny, pasjonujący się rodzimym folklorem i grą na tradycyjnych instrumentach; Jan Wałach - artysta, malarz. Jego arcydzieło to obraz do głównego ołtarza kościoła śś. Piotra i Pawła w Jaworzynce oraz polichromia w kościele istebiańskim; Rodzina Konarzewskich - utalentowani plastyc, którzy wykonali miedzy innymi kaplicę w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej i inni.

    Prawdziwym skarbem tej miejscowości jest przyroda. To kraina przede wszystkim świerka istebiańskiego należącego do najlepszych drzewostanów nasiennych w Europie. Również można tutaj zobaczyć jodłę, buka oraz liczne gatunki ptactwa i zwierzyny łownej.

    To właśnie tu, na szlaku turystycznym, spacerowym czy rowerowym z dala od szarości dnia codziennego można odetchnąć czystym górskim powietrzem i cieszyć się spokojem.

    Istebna zimą to głównie białe szaleństwo na stokach. Prawie bezleśne północne stoki Złotego Gronia, jak rzadko której góry w okolicy, nadają się do uprawiania narciarstwa. Dobrze przygotowane są również trasy dla biegaczy oraz dla początkujących zjazdowców.