Subskrypcja

ABC TWOJEGO
ZDROWIA
 » 4. Nasi Seniorzy  » Choroba niedokrwienna serca, czym jest, w jaki sposób postępować?

Choroba niedokrwienna serca, czym jest, w jaki sposób postępować?

Dyskusja na forum   Nasi Seniorzy

 

Choroba niedokrwienna serca, czym jest, w jaki sposób postępować?

1.      Na czym polega istota choroby?

 

a)      Choroba niedokrwienna serca (ChNS) obejmuje wszystkie stany niedokrwienia mięśnia sercowego, niezależnie od przyczyny..

b)      W chorobie niedokrwiennej serca niedostateczny dopływ krwi do komórek mięśnia sercowego prowadzi do niedotlenienia i niedożywienia komórek.

 

1.     Jakie są przyczyny choroby?

 

a)      Za chorobę niedokrwienną serca w 90% przypadków odpowiedzialna jest miażdżyca tętnic wieńcowych.

b)      Oraz nadciśnienie, wady serca, kardiomiopatie, niedokrwistość, niewydolność oddechowa, niedoczynność tarczycy, choroby metaboliczne i tętniak aorty.

 

2.     Jakie objawy towarzyszą chorobie?

 

a)      Nierzadko pierwszym objawem choroby jest nagłe zatrzymanie krążenia i nagły zgon sercowy.

b)      Objawy postępującej choroby zmniejszenie wydolności fizycznej, osłabienie, ból w klatce piersiowej pojawiający się przy wysiłku, duszność.

 

3.     Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

 

a)      zalecane i wykonywane badania to  wykonuje się badanie EKG, Echo serca, koronarografię oraz próbę wysiłkową w celu dokładnie przebadać serca: jego wygląd, budowę, czynność i wydolność.

 

4.     Jakie są metody leczenia?

 

a)      leczenie farmakologiczne zawsze stanowi uzupełnienie leczenia dietetycznego (dieta ubogo sodowa, przeciw-cholesterolowa),

b)      zmiana stylu życia, dostosowana do możliwości pacjenta aktywność fizyczna.  

c)       leczenie operacyjne –  konieczne w stanach ostrych, takich jak zawał serc

 

5.     Na czym polega profilaktyka tej choroby?

. Należy rzucić palenie papierosów, ograniczyć picie alkoholu i wprowadzić regularny wysiłek fizyczny. Profilaktyka ChNS to także walka z czynnikami ryzyka, takimi jak: nadciśnienie, otyłość, hipercholesterolemia i cukrzyca.

6.     Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

Leczenie choroby niedokrwiennej serca musi być wielopłaszczyznowe. Ma na celu zmniejszenie podstawowych czynników ryzyka choroby. Dlatego

stosuje się leki przeciwpłytkowe (ASA, klopidogrel) w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, leki hipolipemizujące (statyny) w celu zmniejszenia nasilenia i powstawania miażdżycy

 leki obniżające ciśnienie (beta-adrenolityki, blokery kanału wapniowego, nitroglicerynę, inhibitory konwertazy angiotensyny).

7.     Gdzie szukać wsparcia?

Poza lekarzem rodzinnym i kardiologiem wsparcia można i trzeba szukać u psychologa i u bliskich. Walka z czynnikami ryzyka, takimi jak nikotynizm, czy otyłość nie jest łatwa, a w pojedynkę ma mniejsze szanse powodzenia. Nasze otoczenie musi rozumieć tak samo dobrze jak my, dlaczego zmiana stylu życia, rzucenie nałogów i pewnych przyzwyczajeń jest tak ważna dla naszego zdrowia.